Odpust w Piasecznie 2017

Historia Sanktuarium w Piasecznie sięga XIII wieku. Słynące z wielu łask miejsce od wieków przyciąga rzesze pątników, którzy przychodzą oddać cześć i prosić o orędownictwo Najświętszą Maryję Pannę. Tłumy wiernych również w tym roku przybyły do Piaseczna by modlić się o Boże wsparcie.

REKLAMA

Odpust w Piasecznie
Wczoraj miały miejsce główne uroczystości odpustowe, którym przewodniczył biskup diecezjalny Ryszard Kasyna. W homilii wygłoszonej do 20 tysięcy wiernych zgromadzonych przy Studzience w piaseckim sanktuarium podkreślił wagę roku 2017 jako szczególnie poświęconego Matce Bożej. Wspomniał 100. rocznicę objawień w Fatimie, 300. rocznicę koronacji Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze oraz Koronację Obrazu Matki Bożej Wielewskiej. 

Homilia
W swoich słowach główny celebrans skupił się na wyszczególnieniu kwestii dialogu Boga z człowiekiem. Mówił: “Relacje pomiędzy Bogiem i człowiekiem mają zawsze charakter dialogu. Bóg nieustannie mówi, a człowiek odpowiada. Między Bogiem i człowiekiem toczy się nieprzerwanie rozmowa.”

Jednocześnie zwrócił uwagę na ogromną rolę rodziny w życiu każdego z nas. To właśnie instytucja zdrowych rodzinnych relacji powinna nas uczyć dialogu, komunikacji.

W homilii przywoływał słowa papieża Franciszka, które wygłosił przeszło rok temu podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie o tym, że Maryja musi o odgrywać ogromną rolę w życiu człowieka wierzącego.

Nie obyło się bez podziękowania za dotychczasowe wsparcie oraz apelu o dalszą pomoc dla poszkodowanych w nawałnicach, które nawiedziły diecezję pelplińską w sierpniu bieżącego roku. Biskup powiedział, że szczególnie w tych dniach potrzebna jest zwyczajna ludzka solidarność.

Na zakończenie złożył wszystkim obecnym życzenia, by obecność Maryi w naszym codziennym życiu pomogła realizować ideę Bożej rodziny w domach każdego z nas.

50. rocznica Koronacji
W przyszłym roku będzie mieć miejsce 50. rocznica koronacji Figury Matki Bożej Piaseckiej, której dokonał kardynał Karol Wojtyła w 1968 roku. W tamtych dniach do Piaseczna przybyło przeszło 70 tysięcy pielgrzymów z całego kraju.

tekst: Konrad Mania
fot.: Krzysztof Mania

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *