Gratulacje hierarchów Kościoła w Polsce dla Biskupa Nominata A. Okroja

Do mianowanego 12 lutego biskupa pomocniczego diecezji pelplińskiej Arkadiusza Okroja napływają liczne gratulacje, w tym od członków Konferencji Episkopatu Polski.

REKLAMA

Jedne z pierwszych złożyli przewodniczący oraz sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski.

W imieniu wiernych i pasterzy Kościoła w Polsce zapewniam Księdza Biskupa o naszej modlitwie i życzliwej pamięci, zwłaszcza w czasie przygotowań do przyjęcia sakry biskupiej – napisał abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w przesłanym KAI liście gratulacyjnym do ks. prał. Arkadiusza Okroja. 12 lutego Ojciec Święty Franciszek mianował go biskupem pomocniczym diecezji pelplińskiej.
Publikujemy tekst gratulacji:

Ekscelencjo,

Najdostojniejszy Księże Biskupie Nominacie,

z wielką radością przyjąłem dzisiejszy komunikat Nuncjatury Apostolskiej w Polsce o mianowaniu Czcigodnego Księdza biskupem pomocniczym diecezji pelplińskiej.

W imieniu Konferencji Episkopatu Polski chciałbym przywitać Waszą Ekscelencję w gronie polskich biskupów.

Już dzisiaj zapraszam na najbliższe zebranie plenarne KEP, które odbędzie się w Warszawie w dniach 12-14 marca br. Będzie to zebranie szczególne, ponieważ wspólnie z legatem papieskim Jego Eminencją Pietro kard. Parolinem – sekretarzem Stanu Jego Świątobliwości, Jego Ekscelencją ks. abp. Salvatore Pennacchio – nuncjuszem apostolskim w Polsce oraz z przedstawicielami episkopatów krajów europejskich będziemy wspólnie świętować szóstą rocznicę wyboru Ojca Świętego Franciszka na Stolicę Piotrową, stulecie przywrócenia relacji dyplomatycznych między Polską a Stolicą Apostolską oraz stulecie pierwszego zebrania plenarnego naszej konferencji episkopatu, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

W imieniu wiernych i pasterzy Kościoła w Polsce zapewniam Księdza Biskupa o naszej modlitwie i życzliwej pamięci, zwłaszcza w czasie przygotowań do przyjęcia sakry biskupiej. Moimi życzeniami chciałbym uczynić słowa papieża Benedykta XVI z Uroczystości Objawienia Pańskiego 2013 roku:

«[…] biskup powinien być człowiekiem, któremu ludzie leżą na sercu, którego przejmuje los ludzi. Musi on być człowiekiem dla innych. Może on jednak być nim naprawdę wówczas, kiedy jest człowiekiem zdobytym przez Boga […]

Musi, by tak powiedzieć, myśleć i współodczuwać z Bogiem. Jest nie tylko człowiekiem, w którym jest konstytutywnie troska o Boga, lecz owa troska jest współudziałem w trosce Boga o nas. Ponieważ Bóg troszczy się o nas, idzie za nami aż do żłóbka, aż na krzyż».

Niechże więc Wasza Ekscelencja ofiarnie pasterzuje powierzonemu sobie Ludowi Bożemu diecezji pelplińskiej – wspierając biskupa diecezjalnego – i naśladując naszego Pana, towarzyszy wiernym w ich pielgrzymce wiary od narodzin dla świata, po narodziny dla nieba codzienne i zawsze w nadziei życia wiecznego i zmartwychwstania.

Niepokalanej Pani Jasnogórskiej – Królowej Polski – życie i posługę Księdza Biskupa zawierzam,

abp Stanisław Gądecki

Arcybiskup Metropolita Poznański

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)

BP KEP / Warszawa

 

—————————————————-

 

Niech światło Ducha Świętego oświeca Waszą Ekscelencję, prowadzi i inspiruje w ewangelicznych działaniach, czyniąc posługę duszpasterską owocną i radosną – napisał bp Artur G. Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski w liście gratulacyjnym do nowo mianowanego biskupa pomocniczego diecezji pelplińskiej Akradiusza Okroja.
Publikujemy pełny tekst gratulacji:

Warszawa, dnia 12 lutego 2019 r.

Ekscelencjo,

Czcigodny Księże Biskupie Nominacie,

z radością przyjąłem wiadomość o wyniesieniu Czcigodnego Księdza do godności Biskupa Pomocniczego Diecezji Pelplińskiej. Z tej okazji pragnę przesłać serdeczne gratulacje.

Jezus Chrystus, Dobry Pasterz, wezwał Księdza do nowych zadań w Kościele. Niech światło Ducha Świętego oświeca Waszą Ekscelencję, prowadzi i inspiruje w ewangelicznych działaniach, czyniąc posługę duszpasterską owocną i radosną. Łaska Boża niech dopomaga jak najlepiej wykorzystać wieloletnie doświadczenie, zdobyte przez Księdza Biskupa w czasie gdy pełnił posługę ojca duchownego oraz wykładowcy w Wyższym Seminarium Duchownym, a następnie proboszcza parafii pw. św. Michała Archanioła w Kiełpinie.

Na obszarze działań ogólnopolskich dał się Biskup Nominat poznać jako oddany sprawie konsultor a następnie przewodniczący Podkomisji ds. Indywidualnych Form Życia Konsekrowanego. Niech wsparcie modlitewne osób poświęconych Bogu, których do tej pory duchowo prowadził, będzie trwałym zapleczem, wzmacniającym w podejmowaniu nadchodzących wyzwań.

Osobę Księdza Biskupa polecam także stałemu wstawiennictwu patronów Diecezji: św. Wawrzyńca oraz św. Bernarda z Clairvaux. Niech orędują we wszystkich sprawach na nowym etapie służby w Kościele.

Łączę braterskie pozdrowienia w Chrystusie Panu i zapewniam o pamięci w modlitwie w intencjach Księdza Biskupa,

Bp Artur G. Miziński

Sekretarz Generalny

Konferencji Episkopatu Polski

BP KEP / Warszawa

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *