Łowicka pielgrzymka nadal w drodze na Jasną Górę

365. Łowicka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę 365. Łowicka Piesza Pielgrzymka nadal podąża na Jasną Górę, ale już w innej formie – w pięcioosobowej grupie.

REKLAMA


Pielgrzymka wyruszyła z Łowicza na Jasną Górę w poniedziałek, 25 maja. Jeszcze tego samego dnia została zatrzymana przez policję o okolicach Słupi (powiat skierniewicki). Według funkcjonariuszy doszło do naruszenia przepisów dotyczących epidemii, a bezpośrednim powodem zatrzymania pielgrzymki było nielegalne zgromadzenie.

Część pątników wróciła do domów, a część kontynuowała pielgrzymkę. We wtorek, 26 maja, łowicką pielgrzymkę ostatecznie rozwiązano.

Jednak w środę, 27 maja, Pielgrzymka Łowicka ponownie ruszyła, ale już w innej formie. Ks. Wiesław Frelek, przewodnik pielgrzymki, dostał pozwolenie na przemarsz 5-ciu osób. Aby większa ilość wiernych mogła wziąć udział w pielgrzymowaniu, pątnicy będą zmieniać się na trasie. Wędrują z zachowaniem wszelkich zasad obowiązujących z racji epidemii: mają maseczki i zachowują odpowiedni odstęp. Najważniejszy dla pątników jest krzyż, który niosą na Jasną Górę.

Swoją wędrówkę planują zakończyć w najbliższą sobotę, 30 maja, bo taka jest tradycja łowickiego pielgrzymowania – przybyć do Maryi Częstochowskiej na Zielone Świątki, czyli uroczystość Zesłania Ducha Świętego. W częstochowskim sanktuarium łowicka pielgrzymka zwana jest „jaskółką pieszego pielgrzymowania”, bo to właśnie ona rozpoczyna ‘sezon pielgrzymkowy’ na Jasną Górę.

Łowicka Piesza Pielgrzymka jest jedną z najstarszych w Polsce. Pątnicy wędrują na Jasną Górę nieprzerwanie od 1656 roku. Podczas tegorocznej pielgrzymki przypomniano, że 125 lat temu pątnicy z Łowicza uprosili ustanie zarazy cholery, która dziesiątkowała ich miasto.

oprac. BPJG na podstawie informacji medialnych

*

Łowicka Pielgrzymka nadal na szlaku podąża w kierunku Jasnej Góry – radiovictoria.pl

*

Pielgrzymi z Łowicza nadal idą na Jasną Górę – polsatnews.pl

*

Pomimo rozwiązania łowickiej pielgrzymki pięć osób nadal idzie na Jasną Górę – wiadomosci.onet.pl

*

Pielgrzymi z Łowicza się nie poddali. Pięć osób nadal idzie na Jasną Górę – www.fakt.pl

*

Łowicka pielgrzymka do Częstochowy 2020 idzie dalej, mimo rozwiązania. W środę minęła Piotrków – lowicz.naszemiasto.pl

*

Pielgrzymka na Jasną Górę idzie dalej. ‘Krzyż nas prowadzi’ – wiadomosci.radiozet.pl

CZYTAJ TAKŻE: http://pielgrzym.pelplin.pl/wiadomosci-pielgrzyma/7462-pielgrzymka-lowicka-na-jasna-gore-rozwiazana 


Źródło: http://www.jasnagora.com/wydarzenie-13898

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *